Sikerrel zajlott a Biológia Doktori Iskola első konferenciája

Hamar Renáta | 2023.01.26.
Sikerrel zajlott a Biológia Doktori Iskola első konferenciája
Először szervezett az ELTE Biológia Doktori Iskola a doktoranduszainak közös konferenciát. A „DSB Conference 2022” címmel zajlott esemény sajátossága, hogy a szervezését teljes egészében a PhD képzésben résztvevő hallgatók vállalták. Az egésznapos rendezvényen több mint 12 fiatal kutató adott elő, a mikrobiológiától a makrovilágot érintő kutatásokig, számos izgalmas és változatos témában. Hamar Renátának, a konferencia egyik szervezőjének összefoglalója.

Az esemény célja, hogy lehetőséget adjon egymás és egymás munkáinak megismerésére, prezentációs készségek fejlesztésére, továbbá tudományos együttműködések ösztönzésére.  A konferencián minden doktori program képviseltette magát, ezért a részvételt végzős MSc hallgatóknak is nyitott volt!

 A sikeres kutatóvá válás egyik legnagyobb kihívása a nyilvános beszéd elsajátítása. Sok doktorandusz - köztük én is - gyakran fél az új emberekkel való beszélgetéstől, az ötletek bemutatásától vagy a kérdések feltevésétől, pedig ezek elengedhetetlen részei annak, hogy hatékony kutatóvá váljunk és szélesítsük a biológia körüli beszélgetéseket.

Az ilyen lehetőségeket kínáló tudományos rendezvények - legyenek azok konferenciák, szimpóziumok, tematikus találkozók - általában sok ismeretlent rejtenek magukban, ami növeli a cselekvés körüli szorongást. Ezért is fontos, hogy az Eötvös Loránd Tudományegyetem (ELTE) Biológiai Doktori Iskola  2022. december 1-jei konferenciája lehetőséget biztosított a doktoranduszok számára, hogy rendkívül barátságos környezetben mutassák be kutatásukat.

A konferenciára ingyenes regisztrációt követően minden érdeklődő ELTE doktori iskola hallgató jelentkezhetett, akár beadvánnyal, akár anélkül. A rendezvény napján több mint 50, a biológia különböző területeiről érkező doktorandusz gyűlt össze a budapesti Természettudományi Kutatóközpont nagyelőadójában.

Az egész napos program során 12 fiatal kutató adott elő, akik szekciónként a biológia mikro- és makroterületeit vegyesen képviselték. A témák változatosságát figyelembe véve kérték fel a szervezők kiemelt előadónak, Garamszegi László Zsoltot, az Ökológiai Kutatóközpont vezetőjét és Horváth Pétert, a Szegedi Biológiai Kutatóközpont Biokémiai Intézetének igazgatója, valamint az egyes szekciók vezetőit. A témák keveredése különösen izgalmassá tette a rendezvényt, és betekintést engedett az egymást gyakran csak látásból ismerő diáktársak munkájába. Mindez a résztvevők aktivitására is pozitívan hatott.

Nem emlékszem olyan előadásra, amely kérdés nélkül ért volna véget. A doktoranduszok visszajelzései alapján a konferencia egyik legkülönlegesebb és legnépszerűbb eleme a záró „flash” poszterszekció volt. Ebben az egyórás blokkban a hallgatók rövid, háromperces prezentációkat tartottak. A nap végén a legjobb előadókat a tudományos bizottság jutalmazta.


Balról jobbra: Sági-Kazár Máté, Paula Perez Fraga, Ungvári Orsolya

A szóbeli prezentációk között nagy verseny alakult ki, amit Paula Pérez Fraga, az Etológiai Tanszék doktorandusza és Sági-Kazár Máté, a Növényélettani és Molekuláris Növénybiológiai Tanszék doktorandusza nyert, a poszter szekciót pedig Ungvári Orsolya, az Immunológiai Tanszék doktorandusza nyerte.

Minden előadó fegyelmezetten és lelkesen készült a rendezvényre, az előadások témái pedig a magyar csigafajoktól a topoizomerázokon át a kloroplasztiszok vasanyagcseréjéig terjedtek. A témák sokfélesége rávilágított a Doktori Iskola témáinak gazdagságára és sokszínűségére.

A konferencia teljes programja, az absztraktok gyűjteménye és további információk a DSB Conference 2022 Proceedings oldalon találhatók.

Azáltal, hogy a konferencia platformot biztosított a hallgatók számára kutatásaik bemutatására és egy új fórumot a hálózatépítésre, a résztvevők egy szélesebb közösség részeként fedezhették fel a témák közötti lehetőségeket. Remélhetőleg a jövőben is megrendezésre kerül, segítve a pályakezdő kutatókat abban, hogy megtalálják hangjukat a közönség előtt, és új együttműködéseket építsenek ki a biológia különböző területein.

DSB Conference 2022

DSB Conference 2022

0

/

0

0

/

0