Növények Napja az ELTE TTK-n

PH | 2019.05.30.
Növények Napja az ELTE TTK-n

Az Európai Növénytudományi Szervezet (European Plant Science Organisation - EPSO) nemzetközi kezdeményezéséhez és annak hazai programjaihoz immár többedik alkalommal csatlakozva, 2019. május 20-án sikeresen megrendezésre került az ELTE TTK Biológiai Intézetében ‘A Növények Napja’ című rendezvény. A rendkívül változatos és interaktív programok összeállításában és megvalósításában a Biológiai Intézet növénybiológiával foglalkozó tanszékei, valamint társintézmények kooperáló partnerei (az ELTE Füvészkert, az MTA Agrártudományi Kutatóintézet Mezőgazdasági Intézete, Talajtani és Agrokémiai Intézete valamint Növényvédelmi Intézete, valamint az MTA Ökológiai Kutatóintézete munkatársai), illetve agrártechnológiai cégek vettek részt. A program fő koordinátorai Parádi István és Zelenyánszki Helga (Növényélettani és Molekuláris Növénybiológiai Tanszék) és Solymosi Katalin (Növényszervezettani Tanszék) voltak, és fontos kiemelni, hogy nagyon sok növénybiológiával foglalkozó BSc-s, MSc-s és doktorandusz hallgató illetve doktorjelölt is részt vett a programok lebonyolításában.

Az érdeklődők - köztük középiskolás diákok - nyolc érdekfeszítő tudományos előadást hallgathattak meg arról, hogy milyen jogai vannak egy növénynek, hogyan formálták történelmünket a növénykórokozó gombák, hogyan kommunikálnak a növények és mi is az a mikorrhiza, vajon fokozható-e a fotoszintézis hatékonysága, mire jók a drónok a mezőgazdaságban, mik azok a klonális növények, hogyan teremt a növényvilág sokféleséget és milyen egy trópusi esőerdő első kézből.

 

Folyamatos interaktív programjaink között egy moziteremben 3D-s mikroszkópos felvételeket, trópusi expedíciók növényeinek fényképeit és a Molnár Attila Dávid által rendezett ‘A Nagy Fafilm’ című filmet lehetett megtekinteni, tárlatvezetésen lehetett részt venni a Növényszervezettani Tanszék mikroszkópos fotókiállításán, volt növényes társasjáték sarok (Kun Ádám és Hubai András evolúcióbiológusok vezetésével), és növényes tematikájú kézműves játszóház is. Az érdeklődők megtudhatták Szabó-Szöllősi Tündétől, a Füvészkert munkatársától, hogy hogyan kell laboratóriumban szaporítani a hazai és trópusi orchideákat, Erdei Anna és Szelényi Magdolna (MTA Agrártudományi Kutatóintézet, Növényvédelmi Intézet) segítségével pedig különböző szintetikus illatanyagokat párosíthattak természetes illatokkal, megnézhették, hogy hogy működik egy szőlőmoly csapda, és hogyan találnak rá az eperfalevélre a selyemhernyók. Az MTA MTA Agrártudományi Kutatóintézet Talajtani és Agrokémiai Intézetének munkatársai (Takács Tünde, Kovács Ramóna, Kelemen Bettina és Rohm Dóra) gyökérsimogatóval, csírakvízzel és ételfestékkel színezett vízbe állított, és így a vízfelvétellel szivárványszínűre színezett fehér virágokkal várták az érdeklődőket, akik egy másik programon azt is kipróbálhatták, hogy hogyan lehet kioldani a színanyagokat virágokból vagy zöld levelekből. Volt mezőgazdasági drónkiállítás (Agron Technologies Kft.), és bemutató arról, hogy hogyan készül növényi alapanyagokból gombák segítségével a sör. Az érdeklődők elkészíthették saját laskagomba és pecsétviaszgomba tenyészetüket, amit ezután haza is vihettek. (Reméljük, hogy mostanra már elő is bújtak rajtuk a termőtestek.) Ki lehetett próbálni, hogy hogyan lehet háztartási vegyszerek segítségével DNS-t kivonni növényekből, pH szivárványt készíteni vöröskáposztából, és fény- illetve sztereómikroszkópos vizsgálatokra is lehetőség nyílt (a növényi citoplazmaáramlás megtekintése mellett a növénysimogatón szereplő növények szőrképleteit is meg lehetett tekinteni).

 

A programot a facebook-on, az ELTE TTK honlapján (https://ttk.elte.hu/content/a-novenyek-napja.e.275), a Nyúzban, az Élet és Tudományban, valamint középiskolai biológiatanárok körében hirdették meg előzetesen, utólag pedig részletesen beszámolt róla az M5 TV csatorna Híradója, az M2 Petőfi TV “Én vagyok itt” című műsora, a Kossuth Rádió és a Katolikus Rádió egy-egy adása is.

                                      

A részletes program az alábbi linkeken megtekinthető, és terveink szerint 2020 májusában is hasonló programmal készülünk majd az érdeklődőknek.

https://ttk.elte.hu/content/a-novenyek-napja.e.275

http://tlclab.elte.hu/index.php/hu/anovenyeknapja2019

 

A programról készült tévéműsorokat az alábbi linkeken tekintheti meg:

M2 Petőfi TV "Én vagyok itt" (33:40-nél):

https://www.mediaklikk.hu/…/en-vagyok-itt-2019-05-21-i-adas/

M5 Híradó (22:30-nál):

https://www.mediaklikk.hu/video/m5-hirado-2019-05-20-i-adas