Külföldi kutatási tapasztalat jelentősége a kutatói életpályán

A Fiatal Kutatók Akadémiájának alapító tagjai, köztük a Biológiai Intézet munkatársai - Kubinyi Enikő (Etológiai Tanszék) és Solymosi Katalin (Növényszervezettani Tanszék) – által 2018-ban készített felmérés szerint a 45 év alatti hazai kutatók 59,7%-ának (a nők 67,5%-ának és a férfiak 54,4%-ának) nem volt három hónapnál hosszabb külföldi kutatási tapasztalata a diploma megszerzése után. Ezen nem túl biztató adat nyomán elindulva Solymosi Katalin saját régebbi és friss tapasztalatain keresztül mutatja be, milyen pozitív hatással lehet a fiatal kutatók számára, ha a diploma megszerzése után külföldi kutatási tapasztalatot szereznek.
A külföldi vagy akár hazai mobilitás lehetőséget nyújt arra, hogy a kutató külső visszajelzéseket kapjon, szélesítse látókörét, szaktudását, angol nyelvtudását, valamint növelje önállóságát és önbizalmát. Mindez nagymértékben szükséges ahhoz, hogy a későbbiekben független vezető kutatóvá váljon. A Fiatal Kutatók Akadémiája workshopokat és webináriumokat szervez a fiatalok pályázatírási készségeinek fejlesztése és a vonatkozó hazai és nemzetközi pályázatokról való tájékoztatása érdekében a Facebook-oldalán rendszeresen tájékoztat ezekről a lehetőségekről. A magyar pályakezdő és fiatal kutatóknak nem szabad kihagyniuk a külföldi tapasztalatszerzés ezen formáit.
A teljes terjedelmű blogbejegyzés ITT olvasható. Hasznos követni a FEBS közösségi blogfelületének különböző csatornáit, melyek a fiatal kutatókról (Early-career scientist), kutatásokról (Research) és véleményekről (Viewpoints) szólnak.
Borítókép: Pixabay