Idén mi szervezzük az OTDK Biológia szekcióját

Az Országos Tudományos Diákköri Konferencia (OTDK) a felsőoktatási tehetséggondozás, az értelmiségi elitképzés hatékony formája, a két évente megrendezett versenyen több ezer jól felkészült hallgató méri össze tudását 16 tudományterületi szekcióban.
Az ELTE hallgatói hagyományosan eredményesek a versenyen, a legutóbbi, 2021-es rendezvényről 112 első, 97 második és 51 harmadik helyezéssel, valamint 98 különdíjjal tértek haza. Az első helyek több mint 20%-át ELTE-s szerezte meg, a Pro Scientia Aranyérmesek Társaságának különdíját, a fődíjjal felérő Reménység-kitűzőt a 16-ból 6 szekcióban ELTE-s hallgató vehette át.
A szervezésben idén 11 hazai egyetem vesz részt, az Informatikatudományi Szekció munkáját pedig külhoni felsőoktatási intézmény, a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem Marosvásárhelyi Kara irányítja.
Az ELTE április 24. és 26. között a Biológiai Szekciónak,
április 13. és 15. között a Művészeti és Művészettudományi Szekciónak ad otthont.
PROGRAM
Április 24. hétfő DÉLUTÁN 15:00-18:30 (18:50-ig a Növényökológia)Növényökológia
Genetika I. (Populációgenetika, genomika)
Bioinformatika és evolúcióbiológia
Hidrobiológia
Immun- és orvosi biológia
Molekuláris és sejtbiológia I.
Április 25. kedd DÉLELŐTT 9:00-13:00
Tumor- és orvosi biológia
Neurobiológia
Etológia, viselkedésökológia, humánbiológia
Mikrobiológia I.
Genetika II. (Modellorganizmusok)
Természetvédelmi biológia
Biokémia és szerkezeti biológia
Április 25. kedd DÉLUTÁN 14:00-18:00
Neurofiziológia
Állatökológia, faunisztika, taxonómia
Mikrobiológia II.
Biotechnológia
Növényélettan
Molekuláris és sejtbiológia II.
182 PÁLYAMUNKA
A kari válogatók 2022-ben minden egyetemen lezajlottak, az országos versenyre februárig lehetett nevezni. A Biológiai Szekcióba 182 pályamunka futott be, ebből a Biológiai Intézetben szerveződött bizottság 19 tagozatot alakított ki Müller Viktor és Varga Máté ügyvezető szekcióelnökök vezetésével.
„Nem számítottunk ennyi dolgozatra, ez a szám minden várakozásunkat felülmúlta”
– mondták el a szervezők.
Az OTDK napirendje viszonylag kötött, a középiskolás programokban azonban a szervezők nagyobb szabadságot élveznek. A Természettudományi Karon két kifejezetten középiskolásoknak szánt program lesz: Kockázatok és remények címmel kerekasztal-beszélgetésre várják a fiatalokat korunk égető problémáiról, Mit csinál a biológus? címmel pedig interaktív programot szerveznek, ahol kérdezz-felelekre és laborlátogatásra is sor kerül. A szervezők a hagyományos közösségi programokat is játékosabb formában tervezik, hogy ezzel is oldják a várakozás és a versenyhelyzet okozta stresszt.
A szekciók a 36. OTDK-n is a Roska Tamás pályázat nyertes doktorandusz hallgatóinak előadásai nyitják, közülük hatan az ELTE-t képviselik. Örömteli, hogy a Természettudományi Karon rendezett Biológai Szekció nyertese is ELTE-s.