ELTE-sikerek a Nemzetközi Mikroszkópos Konferencián

2021.09.13.
ELTE-sikerek a Nemzetközi Mikroszkópos Konferencián
A Microscopy Conference 2021 eseményen az ELTE Növényszervezettani Tanszék PhD hallgatója, Richard Hembrom, elnyerte a legjobb poszter (Best Poster Award) díját, Solymosi Katalin pedig 1. helyezést ért el a „Művészet a tudományban” mikroszkópos fotópályázaton.

A tavaly nyáron Bécsbe tervezett nemzetközi Mikroszkópos Konferenciát (Microscopy Conference 2021, MC2021 - Joint Meeting of Dreiländertagung & Multinational Congress on Microscopy) végül a pandémia miatt 2021. augusztus 22-26. között virtuális formában rendezték meg. Az eseményen 39 országból mintegy 700 fő vett részt, szervezésében pedig – több hasonló szervezet mellett – a Magyar Mikroszkópos Társaság is aktív szerepet vállalt.

A konferencia középpontjában a legváltozatosabb mikroszkópos módszerekkel elért tudományos eredmények állnak mind az anyagtudományok, mind az élettudományok területéről, de külön szekciók foglalkoznak a különféle „Műszerek és módszerek” innovatív gyakorlataival, fejlesztéseivel és újításaival is. A konferencián több magyar meghívott előadó és szekcióelnök is volt, köztük Solymosi Katalin (ELTE Biológiai Intézet, Növényszervezettani Tanszék) a mikroszkópos mintaelőkészítési eljárásokkal kapcsolatos szekcióban (Advances in sample preparation techniques in material sciences and life sciences) látott el üléselnöki feladatokat.

A konferenciaposzterek között négy magyar alkotás szerepelt, közülük egy, az ELTE Biológiai Intézet, Növényszervezettani Tanszékén 2017 óta zajló OTKA FK kutatási pályázat eredményeit mutatta be arról, hogy hogyan hat a szárazság- és ozmotikus stressz a zöld színtestek szerkezetére. A Richard Hembrom (ELTE Biológia Doktori Iskola, Stipendium Hungaricum ösztöndíjas PhD hallgató), mint első szerző által bemutatott poszter az Élettudományok szekcióban elnyerte a legjobb poszter díját (Best Poster Award).

A díjazott poszter szerzői és címe:
Richard Hembrom, Sára Horváth, Ferenc Ágh, Adél Sóti, Enkhjin Enkhbileg, Roumaissa Ounoki, Katalin Solymosi:
Insights into chloroplast ultrastructure under drought and osmotic stress

 


 Az oklevél, a szerzők (Ágh Ferenc kivételével) és a díjazott poszter részlete

 

Művészet a tudományban” címmel sor került a hasonló rendezvények elmaradhatatlan, mikroszkópos felvételek számára kiírt versenyére is (Best Image Contest – „Arts in Science”). A pályázaton, melyre minden résztvevő egyetlen felvétellel pályázhatott, az első díjat Solymosi Katalin szerezte meg, „mikroszkopikus majom” című képével. A megmosolyogtató felvétel az Intézetben található, Hitachi H-7100 transzmissziós elektronmikroszkóppal készült, és egy növényi sejtben található színtestet ábrázol.

"A képen látható

„majmocska” „feje” a keményítőt raktározó amiloplasztisz maga, a „szemei” és a „szája” is 1-1 világos keményítőszemcse,

melyek felszínén a kontrasztanyag teljesen véletlenszerű mintázatban halmozódott fel; a képen semmilyen módosítás és utómunka nem történt" - magyarázza Solymosi Katalin. "Az ilyen pályázatok során általában teljesen lutri, hogy milyen képet díjaz egy adott évben a zsűri. Idén kiemelték, hogy a látvány és képminőség mellett a tudományos tartalmat is figyelembe veszik. Ezért az erős nemzetközi mezőnyre való tekintettel azt a stratégiát választottam, hogy kutatásaimhoz kapcsolódóan egy meglepő és vidám képet nyújtottam be."

 


Oklevél a díjról, és a díjnyertes kép (Mikroszkopikus majom)

 

A Kutatók Éjszakája rendezvényen 2021-ben is sor kerül majd a Növényszervezettani Tanszék kollégái - Bóka Károly, Kristóf Zoltán és Solymosi Katalin - mikroszkópos fotókiállításának tárlatvezetésére. Idén az esemény három különböző formában is meghirdetésre kerül: Solymosi Katalin virtuális tárlatvezetést fog tartani angol nyelven, valamint magyar nyelven külön a gyerekek (óvodás és általános iskolás korosztály) és felnőtt közönség számára.