ÉlőAdás: Szöllősi Gergely: Modell-alapú evolúciós genomika

Márciusi előadásában kutatási területébe ad betekintést:
Mára több, mint ezer organizmus és több tucat szövet rákos daganatának genomszekvenciája ismert. Az ezekben rejlő információ feltárása és hasznosítása a biológia egyik legizgalmasabb kihívása, az evolúciós múlt megértése és a rák kezelés jövője szempontjából egyaránt fontos.
Az utóbbi évtizedekben a molekuláris evolúció tudománya drámai fejlődésen ment keresztül: 40 éve pár tucat rövid RNS-szekvencia segítségével fényt derített az élet három doménjére,
az utóbbi pár éven pedig teljes genomszekvenciák segítségével bebizonyította,
hogy a nem afrikai származású emberek DNS-ének 1-4%-a neander-völgyi eredetű és egyre mélyebb betekintést nyújtott a tumorok váratlanul nagy heterogenitásába.
Sokak szerint a molekuláris evolúciókutatás az aranykorát éli.
Ahhoz, hogy beváltsa a hozzá fűzött reményeket, túl kell lépnie az adatgyűjtésen és olyan módszereket kidolgoznia, amelyek képesek a rendelkezésre álló adatokat értelmezni.
A kutatásaink célja, amiket az előadás során ismertetek, ilyen, különböző időskálákon zajló, a fajok többszázmillió éves diverzifikációjától az évtizedekben mérhető tumorkialakulásig terjedő evolúciós folyamatokat koherensen kezelő, teljes genomszekvenciákat értelmező modellek fejlesztése.
Ha tervezed, hogy jössz, kérünk, jelöld a Facebookon.
Idő: 2022. március 30. szerda 17.30