ÉlőAdás: Gácser Attila: A gomba-gazda kölcsönhatások vizsgálata – „A jó, a rossz és a csúf”

2022.04.06.
ÉlőAdás: Gácser Attila: A gomba-gazda kölcsönhatások vizsgálata – „A jó, a rossz és a csúf”
Az ÉlőAdás április előadását Gácser Attila, a Szegedi Tudományegyetem Biológiai Intézetének vezetője tartja. Gácser Attila Lendület csoportjával azt kutatja, hogy a szájüregben előforduló gombák hogyan befolyásolják az ott kialakuló rákos daganatokat és e tumorok áttétképző képességét. Kutatócsoportjának célja a tumor-gomba kölcsönhatás vizsgálata, a metasztázis képzésre gyakorolt hatás molekuláris hátterének felderítése, és az ezáltal szerzett információk felhasználása egy hatékonyabb antifungális, antitumor terápia kifejlesztéséhez.

A gombák országa egy lenyűgözően változatos fajokat tartalmazó csoport, amelynek számos tagját még csak nem is ismerjük.

Az ember és a gombák kapcsolata ennek a hatalmas változatosságnak megfelelően szintén sokszínű. Egyrészt jelentős gazdasági, élelmiszeripari hasznot hajtanak, táplálékként vagy a fermentált élelmiszerek előállítása révén. Másrészt forradalmasították a gyógyszeripart, gondoljunk csak az antibiotikumokra, mint a penicillin.

Mindezek mellett azonban a növényeket, állatokat és az embert megbetegítő fajokat is ismerünk, amelyek komoly egészségügyi kihívást jelentenek. Az ilyen fertőzések elleni védekezés alapvető feltétele a gomba és a gazda kölcsönhatásának megértése, a gomba virulencia faktorainak feltérképezése és a hatékony gazda immunválasz megismerése. A képlet még bonyolultabbá válik, ha azt is figyelembe vesszük, hogy az emberi szervezet számos felületén élnek mikrobák: baktériumok, vírusok és gombák is. Ezek összességét nevezzük mikrobiótának.

Egy egészséges emberi szervezetben ezek a mikrobiális „társbérlők” kiegyensúlyozott kapcsolatban vannak az emberi sejtekkel. Azonban, ha bármelyik oldalon változás lép fel az betegségek kialakulásához vezethet. Kutatócsoportunk a gombapatogének virulencia faktorainak, illetve az ellenük kialakuló immunválasz kutatása mellett a szájüregi mikrobióta gomba összetevőit, illetve ezeknek a mikrobáknak a tumorokra gyakorolt hatását vizsgálja.

Klinikai megfigyelések szerint a szájüregi laphámsejtes karcinómák kezelése során gyakran alakul ki gombás, elsősorban Candida fajok által kiváltott fertőzés, mint mellékhatás. Hosszú ideje feltételezik, hogy a gombasejtek közvetlenül hatást gyakorolhatnak a tumorok progressziójára, áttétképző képességére. Erre azonban kísérletes bizonyíték nem állt rendelkezésre. A kutatócsoport célja a tumor-gomba kölcsönhatás vizsgálata, a metasztázis képzésre gyakorolt hatás molekuláris hátterének felderítése és az ezáltal szerzett információk felhasználása egy hatékonyabb antifungális, antitumor terápia kifejlesztéséhez.

Ha tervezed, hogy jössz, kérünk, jelöld a Facebookon.

Helyszín: ELTE Lágymányosi Campus Déli Tömb (Pázmány Péter sétány 1/C), 0-804 Lóczy Lajos terem
Idő: 2022. április 20. szerda 17.30

További információk az Élő Adás honlapján.

/Borítókép forrása: u-szeged.hu /