Egyedülálló lehetőségek az ELTE TTK Biológia Doktori Iskola programjaiban

2020.05.25.
Egyedülálló lehetőségek az ELTE TTK Biológia Doktori Iskola programjaiban
Az ELTE Természettudományi Kara az ország legnagyobb olyan intézménye, ahol a természettudományok mindegyike a legmagasabb szinten van képviselve. A Kar hat, nemzetközi szinten elismert doktori iskolát működtet, köztük a Biológia Doktori Iskolát. Idén május 31-ig lehet jelentkezni a doktori képzésekre.

A Természettudományi Kar doktori iskoláiban felhalmozott szellemi tőke egyedülálló lehetőséget jelent a hallgatóink számára ismereteik bővítésére, egyéni erőforrásaik kiaknázására, ezáltal a tudásintenzív információs társadalom követelményeinek való megfelelésre. 2016. szeptemberétől már csak az új, 4 éves doktori képzésre lehet felvételt nyerni. A képzés során a tudományos kutatás elméleti és módszertani ismereteit sajátítják el a doktoranduszok, valamint választott szakterületükön elmélyült szakmai ismereteket szereznek, témavezetői irányítás alatt önálló kutatást végeznek.

A doktori képzés átfogó irányítását az Egyetemi Doktori Tanács látja el. 

Jelentkezési határidő a doktori képzésre: 2020. május 31.

Izgalmas kutatások, egyedülálló karrier lehetőségek

Jelenlegi oktatóink között számos Széchenyi-díjjal, Szent-Györgyi Albert-díjjal vagy más jelentős tudományos kitüntetéssel rendelkező professzor található. A Biológia Doktori Iskolában számos tehetséges hallgató tanul és kutat, végzetteink közül sokan kiemelkedő karriert futottak be. Számos egykori PhD hallgatónk mára például Lendület, ERC stb. pályázatot vezet.

A Biológia Doktori Iskola 2001-ben jött létre és ma az élettudományok egyik legnagyobb hazai posztgraduális programja, amely a modern biológián belül széleskörű, kutatásorientált képzést nyújt. Az oktatási kreditek döntő részét a doktoranduszok nemzetközileg elismert kutatók irányítása és felügyelete mellett végzett gyakorlati kutatómunkából szerzik meg. A képzés célja, hogy a doktoranduszokat olyan tudással vértezze fel, amellyel sikeres életpályára léphetnek mind az alap-, mind az alkalmazott élettudomány számos területén. Az ELTE Biológiai Doktori Iskolában megszerzett tudásnak köszönhetően, a nálunk szerzett tudományos fokozat segíti az elhelyezkedést olyan pályákon is, ahol egyre nagyobb az igény jól képzett kutatókra, így a biotechnológia, az egészségügy, a környezetvédelem területén, vagy akár a biológiához kapcsolódó egyéb iparágakban, kormányzati és civil szervezetekben.

A Biológiai Doktori Iskola honlapja

Harami Gábor vagyok, 2016-ban szereztem PhD fokozatot az ELTE Biológia Doktori Iskolában. A képzés egyedülálló lehetőséget biztosított a molekuláris biológia legújabb irányzatainak és módszereinek elsajátítására, valamint modern laboratóriumi eszközök használatára. Témavezetőm, Dr. Kovács Mihály, segítségével bekapcsolódhattam a rákos folyamatok elkerülésében központi szerepet játszó, DNS-hibajavító mechanizmusokat vizsgáló élvonalbeli kutatási programba. A doktori munkám során alkalmam adódott számos tudományterület jeles, hazai és külföldi képviselőivel együttműködni és eredményeinket nagyszámú nemzetközi konferencián bemutatni. A doktori évek eredményeivel elnyertem a Bolyai János Kutatási Ösztöndíjat és Magyar Tudományos Akadémia Prémium Posztdoktori Ösztöndíját, mely a jelenleg is futó, önálló kutatási programom kivitelezését tette lehetővé. 2018-ban pedig az a megtiszteltetés ért, hogy Junior Prima díjban részesülhettem. Az ELTE-n megszerzett tudás és szemléletrendszer jelentősen hozzájárult az eddigi sikereink eléréséhez. Nemzetközi együttműködéseknek köszönhetően meghívást kaptam, hogy a közeljövőben az Amerikai Egyesült Államok Egészségügyi Kutatóintézetében, Washingtonban folytassam kutatásaimat.
 
 
Gyimesi Máté vagyok, az ELTE Biológiai Doktori Iskolában végeztem 2008-ban. Málnási-Csizmadia András témavezetőm által már első éves doktorandusz koromtól a motorfehérje-kutatás élvonalába csatlakozhattam. Tanulmányaim során lehetőségem volt a legmodernebb kutatási technikák elsajátítására és nemzetközi konferenciákon való részvételre, illetve részt vehettem egy új mérőműszer kifejlesztésében is. Motorfehérje kutatásaimat később Kovács Mihály csoportjában és a University of Californián folytattam.
Eredményeinknek köszönhetően kétszer nyertem el a H2020 Marie Curie egyéni posztdoktori ösztöndíjat. Jelenlegi, motorfehérjéket célzó gyógyszerfejlesztési projektünk keretében egy új generációs hatóanyagcsalád kifejlesztéséért és szabadalmaztatásáért nekünk ítélték az ELTE Innovatív kutatója díját, és sikerült elnyernem az ELTE Ígéretes Kutatója illetve az MTA-QP Akadémiai Kiválóság díjakat is. Sikereim megalapozásában egyértelmű szerepe volt a Biológia Doktori Iskolában szerzett elméleti és főként gyakorlati szaktudásnak.