Biokvíz 1.0 - Teszteld tudásod hétről hétre

Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és az idei évben felvételizők számának jelentős növekedését látva, szeretnénk segíteni, elmélyíteni a sikeres egyetemi karrier megkezdéséhez szükséges alaptudást. Ehhez gyakorlásként hétről-hétre közzéteszünk egy kvízjátékot, amiben próbára teheted tudásodat, valamint további ismereteket szerezhetsz az aktuális témában.
Elsőként a mitkondriumokról és a színtestekről tanultakat tesztelheted: a kérdés, melyikre igazak az alábbi állítások?
A mitokondriumokról általában
Az állati sejtek az anyagcsere-folyamataikhoz szükséges energiát a tápanyagok, elsősorban zsírok és szénhidrátok lebontásából nyerik. A tápanyagok aerob, oxigén felhasználásával történő lebontása specializáltsejtszervecskékben, a mitokondriumokban játszódik le. A mitokondriális oxidációs energia legnagyobb része ATP-szintézisére fordítódik, vagyis nagyenergiájú foszfátkötések formájában konzerválódik. A légzéshez kapcsolt ATP-szintézis folyamatsorát nevezzük oxidatív foszforilációnak. Az oxidatív foszforiláció a mitokondriumok fő funkciója. Emellett jelentős szerepük van egyes ionok, elsősorban a kalcium eloszlásának szabályozásában, a szervezet hőegyensúlyának fenntartásában és szintetikus folyamatokban (pl. a citrátkör köztes termékei zsírsav- és aminosav-szintézis kiinduló anyagai). A mitokondriumok gyakorlatilag minden eukarióta sejtben található, fénymikroszkóppal is azonosítható, fonál vagy pálcikaszerű, néhány mikrométeres testek. Számuk, eloszlásuk sejttípusonként változó, májsejtekben pl. az össztérfogat kb. ötöd részét teszik ki. Jellemző, hogy a sejt azon területein csoportosulnak, ahol intenzív ATP-fogyasztó folyamat megy végbe (pl. izmokban a miofibrillumokhoz simulva).
A színtestekről általában
A viszonylag kevés kemoautotróf élőlénytől eltekintve, melyek a szervetlen anyagokból történő szerves anyag szintéziséhez az energiát kémiai kötésekből nyerik, az élővilág alapvetően a napfény energiájából él. Azok az élőlények melyek ezt közvetlenül képesek felhasználni a fotoautotróf szervezetek, míg a heterótróf szervezetek az autotrófok által felépített anyagokból táplálkoznak. A fotoautotróf szervezetek a fény energiájával széndioxidból és valamilyen redukáló anyagból képesek szerves vegyületeket, első körben szénhidrátokat felépíteni. A reduktív környezetben élő fotoautotrófszervezetek redukáló, elektrondonorként szolgáló anyagként főként kénhidrogént használnak fel (pl. kénbaktériumok), míg az oxidatív környezetben élők elektrondonorként vizet használnak. Az általános fotoszintetikus folyamat a következő képlettel jellemezhető.