Az OTKA-pályázatok intézeti nyertesei

Az "OTKA" posztdoktori kiválósági program 2021. évi intézeti nyertesei (PD_21)
Az „OTKA” posztdoktori kiválósági program (PD_21) idei pályázati eljárásában a már tudományos fokozattal rendelkező, de a kutatói pályáját most kezdő 71 kutató nyert három évre a kutatói bérét, valamint a kutatásához kapcsolódó költségeket biztosító támogatást, összesen 1,86 milliárd forint keretösszegből. További információk a pályázatról.
Szász Eszter: Fészekhigiéniai viselkedés: meghatározó tényezők és rátermettség-következmények
OTKA-pályázatot nyert Szász Eszter, aki kutatócsoportjával új megközelítésből vizsgálja az utódgondozás evolúcióbiológiai jelentőségét. Többek között arra keresik a választ, hogy az utódgondozás során milyen nyereséggel és költséggel jár a szülőknek a fészek megfelelő higiéniáját fenntartani. Kutatásukból kiderülhet, hogy milyen az ürülékzacskók baktérium összetétele, és hogy ez milyen kapcsolatban áll a fiókák nemével és egészségi állapotával. A fészeklakó énekesmadarakra általában jellemző az utódgondozás, amiből mindkét szülő kiveszi a részét. Esetükben leginkább a fiókák etetésével járó nyereségek és költségek ismertek, az ürülékzacskók összetétele, illetve azok eltávolítása kevéssé kutatott, holott támpontot adhat a fiókák fejlődésének és sikerességének megismerésében.
(Fotó: Örvös légykapó fiókák a Pilis-Visegrádi hegységi odútelepen; a projekt modellfaja és kutatási területe.)
PD-OTKA-pályázatot nyert Bencsik Norbert, az Élettani és Neurobiológiai Tanszék adjunktusa. Kutatócsoportjával egy olyan speciális fehérje mechanizmusát vizsgálják, aminek rendellenes működése a viselkedést és tanulást érintő idegrendszeri fejlődési zavarokat idéz elő. Az úgynevezett állványfehérjék funkciózavarai olyan betegségek, mint például autizmus spektrum zavar, értelmi fogyatékosság, figyelemhiányos hiperaktivitási rendellenességek kialakulásához vezethetnek. Bencsik Norbert kutatócsoportjával a Caskin állványfehérjéket vizsgálja. Ezekről a posztszinaptikus fehérjehálózat nemrégiben megismert tagjairól, a közelmúltban leírták, hogy nélkülözhetetlenek a megfelelő emléknyomok kialakulásában és a szinapszisok fejlődésében. Manapság még nem sokat tudunk arról, hogy a Caskin1 hogyan fejti ki posztszinaptikus funkcióit. A nyertes pályázat lehetővé teszi, hogy megértsük azokat a következményeket, amik az új posztszinaptikus állványfehérje hiánya vagy rendellenes működése miatt előfordulhatnak. A Caskin1 fehérje szerepének feltárásával közelebb kerülhetünk a szociális interakciók és az idegfejlődési rendellenességekkel kapcsolatos, vagyis a megváltozott viselkedés mögött álló molekuláris biológiai folyamatok megértéséhez.
(Kép: Zöld fluoreszcens fehérjét (EGFP-t) termelő, hippokampális tenyésztett idegsejtről konfokális mikroszkóppal készített felvétel. A Caskin1 állványfehérje (rózsaszín) döntően a dendritágak kitüremkedésein (dendrittüskék) detektálható.)
Az "OTKA" fiatal kutatói kiválósági program 2021. évi nyertesei (FK_21)
A 12 évnél nem régebbi (2009. január 1-jét követően megszerzett) tudományos fokozattal rendelkező kutatók számára külön programban meghirdetett felhívás (FK_21) arra ad lehetőséget, hogy a fiatal kutatók saját kutatócsoportot alapítva Magyarországon indítsanak önálló kutatást.
Ebben az évben a pályázók 426 projektjavaslatot nyújtottak be összesen 14,98 milliárd forintnyi támogatási igénnyel. A célzottan fiatal, önálló kutatói pályájuk kezdetén álló kutatóknak meghirdetett témapályázat (FK_21) keretében idén 109 új projekt indulhat összesen 3,82 milliárd forintos támogatással. További információk a pályázatról.
Az autofágia és endocitózis minden eukarióta sejtben lezajló folyamatok, amelyek normális működése elengedhetetlen a sejt homeosztázisának fenntartásához. Mindkét folyamat végállomása a lizoszóma, amelyben a sejt saját anyagai (autofágia), vagy az exracelluláris térből felvett anyagok (endocitózis) lebontódnak, majd a felszabaduló monomerek reciklizálódnak. Bár a két folyamat látszólag különbözik a végállomásuk közös: a két folyamat a lizoszómák szintjén is és afölött képes találkozni egymással, amelynek során hibrid organellumok: amfiszómák jönnek létre. Amfiszóma két módon alakulhat ki: egyrészt az autofagoszóma képes endoszómákkal egyesülni, vagy a lebontandó anyag közvetlenül az endoszóma betűrődésével is képes a lumenbe jutni mikroautofágia során. Fő célunk ezen különleges sejtszervek keletkezésének és érésének a molekuláris mechanizmusának a feltárása, ugyanis ez ma még jórészt ismeretlen. Előzetes eredményeink nagyon bíztatók, ugyanis úgy tűnik, hogy sikeresen azonosítottunk több olyan fehérjét, amely az amfiszóma képződéshez és mikroautofágiához szükségesek. Mivel a mikroautofágia vizsgálata egy relatíve új területe a sejtbiológiának és az amfiszómákat specifikusan vizsgálni kihívást jelentő feladat így nagyon izgalmas kutatási éveknek nézünk elébe.
Kép: Lőrincz Péter
Illusztráció: A felső fluoreszcens mikroszkópos képen kontrol és géncsendesített sejtekben endoszómák (magenta) és lizoszómák (zöld) láthatók. Alattuk egy-egy kinagyított endoszóma elektronmikroszkópos képe, amelyeken jól észrevehető a mikroautofágia folyamata: ennek során az endoszóma membránja betűrődik és citoplazma részleteket vesz fel (kék nyilak). Szépen látszik, hogy a géncsendesített sejtek nagyobb méretű endoszómáiban citoplazma látható (piros nyilak, csillagok), tehát ezek amfiszómáknak tekinthetők, amelyek valamiért sokkal nagyobbak, mint a kontrollokban.
Az "OTKA" kutatási témapályázatok 2021. évi nyertesei (K_21)
Az "OTKA" kutatási témapályázat (K_21) c. felhívásra 2021. március 2-áig lehetett benyújtani kutatói kezdeményezésű, tematikus prioritások nélkül bármely tudományterületen végezhető ígéretes alapkutatási programok megvalósítására vonatkozó pályázatokat. Ebben az évben a pályázók 613 projektjavaslatot nyújtottak be összesen 23,89 milliárd forintnyi támogatási igénnyel.
A kutatói kíváncsiság által vezérelt, bármely tudományterületről kezdeményezett projekteket támogató kutatási témapályázatok keretében idén 157 új kutatási projekt indulhat, összesen mintegy 6,3 milliárd forint támogatásból. További információk a pályázatról.