Az Erdőkertesi homokpuszta védelmében

2020.11.10.
Az Erdőkertesi homokpuszta védelmében
Komoly természetkárosításra hívta fel a figyelmet a Greenfón videókkal illusztrált cikkében Kriska György, az ELTE Biológiai Intézet docense.

Kriska György, az ELTE TTK Biológiai Intézet docense, az MTA ÖK Duna-kutató Intézet tudományos főmunkatársa több évtizede elkötelezetten védi a természetet és tanít környezettudatosságra az egyetemnél szélesebb körben is. Komoly kutatómunkán alapuló, humorral fűszerezett filmjeivel hívja fel a figyelmet környezetünk csodáira, az élővilág megannyi, nélküle ismeretlen szépségére.

Legutóbb az Erdőkertesi-homokpuszta védelmében szólalt meg, a Greenfo online portálon több napja a legolvasottabb cikk figyelemfelkeltő írása. A Greenfo Magyarország legrégebbi, közismert tematikus környezetvédelmi hírcentruma, melynek célja az elmúlt 20 évben a naprakész informálás a környezet- és természetvédelem terén.

A Erdőkertesi homokpuszta fokozottan védett természeti terület, a falu közigazgatási területének keleti határán fekszik. Korábban honvédségi terület volt, és a természetes élőhelyet, a természet- és tájképvédelmi szempontból értékes, lankás homokpusztai gyepet kevésbé bolygatta meg az emberi tevékenység.

Az Erdőkertesi homokpuszta természeti szépségei

A homoki gyepek növényzetében jelentős a pannóniai endemizmusok száma. Fajai között sok az egyéves, a hagymás-gumós, de sok a félcserjés növény is. A térségben egyébként egyre fogyatkozó élőhelytípusnak kiemelkedő értékét jelzi, hogy itt él a bennszülött, európai jelentőségű, fokozottan védett homoki kikerics (Colchicum arenarium), jellemző fajai még a magyar csenkesz (Festuca vaginata), a báránypirosító (Alkanna tinctoria), a homokviola (Syrenia cana), a homoki pimpó (Potentilla arenaria), a kunkorgó árvalányhaj (Stipa capillata), a fényes poloskamag (Corispermum  nitidum), a kései szegfű (Dianthus serotinus), valamint számos más védett növény- és állatfaj. A terület az országos ökológiai hálózat része, legkeletibb csücske érinti a Natura2000 hálózatot is.

A homokpuszta területén rendszeresen végez robbantásokat a honvédség, számos kisebb bombatölcsért hagyva maga után. Az élőhelyet azonban nem ez a kis területre korlátozódó beavatkozás, hanem a teljes élőhelyet tönkretevő terepmotoros és rally-s tevékenység sodorta az utóbbi időben a pusztulás határára.

Természetkárosítás a területen

Kriska György egyszerű, de annál hatásosabb formáját választotta a rombolás bemutatásának: cikkében mobiltelefonnal készített kisfilmmel hívja fel a figyelmet a táj szépségeire, majd egy másik, drónos felvétellel bemutatja, hogyan teszi tönkre mindezt a felelőtlen emberi beavatkozás. A hétvégenként itt gyakorlatozó terepmotorosok és quadosok a sérülékeny homoki gyepen egyre mélyebb sebeket ejtenek, s ami legalább ilyen fontos, nemtörődömségükkel természetkárosításra tanítják az újabb generációkat is.

Az ELTE kutatóját legutóbb az Újpesti Városvédő Egyesület tüntette ki a természet értékeinek megóvása és a környezettudatos szemléletformálás terén végzett több évtizedes tevékenysége elismeréseként.