Akadémiai Díjban részesült Pál Gábor

2022.05.02.
Akadémiai Díjban részesült Pál Gábor
Az MTA 195. közgyűlésén, 2022. május 2-án megosztott Akadémiai Díjat vehetett át Pál Gábor, az ELTE Biokémiai Tanszékének docense. Gratulálunk!

A Magyar Tudományos Akadémia 195. közgyűlésén ünnepélyes keretek között átadásra kerültek többek között az Akadémiai Díjak, amelyet a magyar és az egyetemes tudomány által elismert és nagyra becsült, kiemelkedő tudományos tevékenységért adományoz az Akadámia. Megosztott Akadémiai Díjat vehetett át Pál Gábor biokémikus, az ELTE Biokémiai Tanszékének docense kutatótársával, Gál Péter közösen az Akadémia dísztermében. Gál Péter a Természettudományi Kutatóközpont Enzimológiai Intézetének tudományos tanácsadója.

Pál Gábor, az ELTE Biokémiai Tanszékének docense proteázokkal és a proteázok inhibitoraival kapcsolatos kutatásokat folytat. Magyarországon elsőként és egyedülálló módon olyan irányított fehérjeevolúción alapuló technikát honosított meg, amelynek segítségével sikerült a komplementrendszer számos proteáza ellen specifikus és hatékony gátlószert fejleszteni. A két kutatócsoport együttműködésének eredményeként az elmúlt években jelentős felfedezéseket tettek a komplementrendszer lektin útjának aktiválódása terén, és számos kapcsolatot tártak fel a lektin út és egy másik aktiválódási útvonal, az alternatív út között. Ezzel több évtizedes rejtélyeket oldottak meg.


Pál Gábor (balról) átveszi az Akadémiai Díjat az MTA Dísztermében Freund Tamástól (középen), a Magyar Tudományos Akadémia elnökétől, valamint Erdei Annától (jobbról), az MTA főtitkárhelyettesétől.

Kutatási eredményeik hozzájárulnak többek közt a patogén mikroorganizmusok (elsősorban a Gram-negatív baktériumok) elleni immunvédekezés molekuláris folyamatainak megismeréséhez, annak megértéséhez, hogy egyes kórokozók hogyan képesek túlélni a vérben, és olyan betegségek gyógyításához, amelyek kialakulásában a komplementrendszer szabályozatlan működése is szerepet játszik. Ilyen a szívinfarktus, a stroke, az időskori makuladegeneráció és a COVID-19. Alapkutatási eredményeikre alapozva spin-off vállalkozást alapítottak azzal a céllal, hogy az általuk előállított inhibitor molekulákból gyógyszereket fejlesszenek. Kutatási eredményeiket rangos nemzetközi folyóiratokban (Journal of Immunology, Immunological Reviews, Scientific Reports, Frontiers in Immunology, Journal of Biological Chemistry, PNAS, PloS Pathogens) publikálják, illetve nemzetközi konferenciákon ismertetik. Eredményeiket a legismertebb amerikai immunológiai tankönyv, a Janeway’s Immunobiology is hivatkozza.

Pál Gábor szakterülete nemzetközileg elismert kutatója: 47 tudományos cikk szerzője, amelyekre 1103 független hivatkozást kapott, Hirsch-indexe 23. Számos díj kitüntetettje: kutatási eredményeit „Genentech Special Achievements Award” (1998) és Bolyai Plakett (2012), oktatási eredményeit „ELTE Kar Kiváló Oktatója” (2010), tehetséggondozó teljesítményét „Juhász-Nagy Pál Tehetség-gondozó Díj” (2013) és „Mestertanár Aranyérem” (2019) díjakkal ismerték el. Innovációs sikereit „Sanofi-Aventis/Chinoin Magyar Kutatási Díj” (2010), és a két ízben (2012, 2017) is elnyert „Az ELTE Innovatív Kutatója” díjak fémjelzik. Az ELTE Biológiai Doktori Iskola törzstagja.