Nagydíjas siker a Biológiai Intézet középiskolásoknak szóló mentorprogramjában

2020.06.16.
Nagydíjas siker a Biológiai Intézet középiskolásoknak szóló mentorprogramjában
Nguyen Eszter, a Biológiai Intézet középiskolásoknak szóló mentorprogramjának résztvevője nyerte a Tudományos Diákkörök XX. Kárpát-medencei Konferenciáján a Molekuláris és mikrobiológia, genetika szekció Nagydíját. Felkészülését Schlett Katalin és Tárnok Krisztián, illetve az Idegi Sejtbiológiai Kutatócsoport tagjai segítették.

A Kutató Diákok Mozgalma szervezésében a Tudományos Diákkörök XX. Kárpát-medencei Konferenciájának (TUDOK) döntőjére 2020. június 12-13. között került sor. A járványügyi helyzet miatt az eredeti, debreceni helyszín helyett a döntőt online rendezték meg.

Nguyen Eszter, az ELTE Radnóti Miklós Gyakorló Általános Iskola és Gyakorló Gimnázium 11. osztályos tanulója “A felszín előkezelésének hatása embrionális idegszöveti sejtek letapadására és a sejttenyészetek fejlődésére” című előadásával a Molekuláris és mikrobiológia, genetika szekció Nagydíját nyerte el. Jutalma 30 felvételi pont, illetve lehetősége lesz a stockholmi Nobel-díj átadón való részvételre. Díjazottként indulhat a kétévente a felsőoktatásban kutatást végző hallgatók számára megrendezésre kerülő Országos Tudományos Diákköri Konferencián (OTDK-n) is.


A képen Nguyen Eszter (középen) és az Idegi Sejtbiológiai Kutatócsoport
tagjai (balról jobbra: Rátkai Anikó, Schlett Katalin, Tárnok Krisztián,
Ignácz Attila és Bencsik Norbert) láthatók.

A Biológiai Intézetben Müller Viktor tudományos munkatárs vezetésével 2019 tavaszán indult el a kutatómunka iránti érdeklődést elősegítő, középiskolásoknak szóló mentorprogram. Nguyen Eszter e mentorprogram keretében, tizedikes középiskolásként kapcsolódott be az ELTE TTK Élettani és Neurobiológiai Tanszék Idegi Sejtbiológiai Kutatócsoportjában folyó munkába.

A tavaszi félévben heti rendszerességgel járt be a laboratóriumba, hogy az embrionális idegsejttenyészetek készítésének lépéseit, az embrionális egéragy hippokampuszának steril körülmények közötti izolálását elsajátítsa. Nyáron három héten keresztül, naponta bejárva követte, hogy az idegsejttenyészetek fejlődését a kiültetési felület előkezelése, illetve az alkalmazott tápfolyadék hogyan befolyásolja. Az ezen időszak alatt készített mikroszkópos felvételeket 2019 őszén, több ezer sejt és nyúlvány pozíciójának képelemző programmal történő meghatározásával elemezte és összesítette. Eredményeiről a 2020. február 14-15. között, Veszprémben megrendezett Élet- és környezettudományi Tematikus Konferencián számolt be, ahonnan a Kárpát-medencei döntőre is továbbjutott. Felkészülését Schlett Katalin és Tárnok Krisztián, illetve az Idegi Sejtbiológiai Kutatócsoport tagjai segítették. Tervei szerint 2021-ben az ELTE TTK Biológia BSc szakra felvételizik és kutatásait is folytatni szeretné.