Élő adás: Zöld biotechnológiák a fenntartható növénytermesztésért

2019.03.20.
Élő adás: Zöld biotechnológiák a fenntartható növénytermesztésért

Márialigeti Károly: Zöld biotechnológiák a fenntartható növénytermesztésért
Hely: ELTE Lágymányosi Kampusz Déli Tömb (Pázmány Péter sétány 1/C), 0-822 Mogyoródi terem
Időpont: 2019. március 20., szerda, 17.00

A növénytermesztés feladata az emberiség táplálék és (ipari) rost igényének a kielégítése. A termesztés „feltételesen megújuló” természetes közege a talaj. A növekvő igényeket az elmúlt bő fél évszázadban az intenzív termesztéstechnikák (műtrágyázás, növényvédő szerek kiterjedt alkalmazása, új fajták termesztésbe vonása, gépesítés stb.) elterjedése tette lehetővé. Az intenzív művelés hatására viszont egyre nagyobb területeken következett be „talajleromlás” (degradáció, pl. savanyodás, szervesanyag tartalom csökkenése, tömörödés, erózió). Magyarországon csak a savanyodás a termőterület 18%-át érinti. Globális kitekintésben úgy becsülik, hogy Földünk termőterületéből 300 milliárd hektár már terméketlenné vált.
A megoldást a fenntartható talajtermékenységet biztosító (termesztés)technikák alkalmazása jelentheti. A termékenységet a talaj szerkezetét, szervesanyag tartalmát és -minőségét befolyásoló eljárásokkal lehet fenntartani, javítani, valamint a növényi növekedés biológiai úton történő serkentésével és a növényvédelem biológiai eljárásainak felhasználásával stb. Lévén, hogy a talajfolyamatok, ill. a talaj – növény kapcsolatrendszer legfontosabb hajtóereje a talajbióta, ill. kiemelten a talaj mikrobiom, lehetőségünk nyílik ez utóbbi befolyásolásán, célzott megváltoztatásán keresztül a termékenység fenntartására, javítására.
Hazánk egyik legnagyobb – ha nem a legnagyobb – területen termesztett növénye a kukorica. A kukoricatermesztésben alkalmazott fenntarthatóságot szem előtt tartó talajoltóanyagai: talaj kötöttség szabályozó, termésbiztonság-terméseredmény növelő gyökéroltóanyagok, biológiai növényvédőszerek, szármaradvány biológiai eltávolítására alkalmazott (mulching) szerek. Az előadásban bepillantást nyerhetünk ezek kidolgozásának folyamatába, a hatásvizsgálat, és elsősorban a molekuláris szintű nyomonkövetés (hogyan lehet törzsek / gének szintjén elemezni egy oltóanyag sorsát a talaj-növény rendszerben) lehetőségeibe. Megvizsgáljuk, hogy mik a kihívásai, veszélyei ezeknek a technológiáknak. 

Facebookon: https://www.facebook.com/events/644860562642805/