Budapesten alakult meg az Academia Europaea új tudásközpontja

2020.12.16.
Budapesten alakult meg az Academia Europaea új tudásközpontja
Az intézmény bemutatkozó rendezvényét december 9-én a központ igazgatója, Lovász László, az ELTE professor emeritusa nyitotta meg. Az ELTE fiatal kutatói közül Kubinyi Enikő az ERC Starting Grant pályázatával kapcsolatos eredményeit mutatta be, Solymosi Katalin pedig a tudásközpont egyik tematikus alprogramjának társelnökeként a Duna régióval kapcsolatban tervezett jövőbeli aktivitásokat ismertette.

Az Európa tudósait összefogó Academia Europaea (AE) 1988-ban alakult. Mára több mint 4500 tagot – köztük jelenleg 76 Nobel-díjast – tud a soraiban. Célkitűzései között szerepel az európai kutatások eredményeinek népszerűsítése és terjesztése, az interdiszciplináris és nemzetközi kutatási együttműködések támogatása, valamint a társadalom figyelmének felhívása a tudományos eredmények hasznosságára. Egyike annak az öt akadémiai szervezetnek, amely részt vesz az Európai Bizottság SAM (Scientific Advice Mechanism) elnevezésű tudományos tanácsadó rendszerében.

Az Academia Europaea tudásközpontjait (knowledge hubs) tudományos igazgatók irányítják, és rendszerint néhány kiemelt jelentőségű téma köré szervezik programjaikat. A budapesti intézmény vezetője Lovász László, az ELTE matematikusa lett. 

budapesti nyitórendezvényt 2020. december 9-én tudományos konferencia keretében tartották meg. A központ 4 tematikus programját az Academia Europaea egy-egy magyar tagja és a Fiatal Kutatók Akadémiája vezetőségének egy-egy tagja mutatta be közösen; ők irányítják majd az alprogramokat társelnökként.

Az ELTE-t közülük Kubinyi Enikő és Solymosi Katalin, a TTK oktatói képviselték. Mindketten az Academia Europaea társszervezetének számító Young Academy of Europe (YAE) tagjai, Kubinyi Enikő (TTK Etológia Tanszék) 2017 augusztusa óta, Solymosi Katalin 2020 januárja óta vesz részt a szervezet munkájában. A TTK Növényszervezettani Tanszék adjunktusát a YAE legutóbbi közgyűlésén beválasztották a YAE vezetőségébe is.

A négy tematikus küldetés, így az oktatás tudományos igényű módszertanának kidolgozása, a Duna-régió kutatása, a városi fenntarthatóság, valamint az európai kutatási programokban való részvétel és eredményesség támogatása sok tekintetben építhet az MTA korábban elindított stratégiai programjaira is. A budapesti központ bekapcsolása az AE európai központjainak hálózatába

új lehetőségeket nyit az együttműködés terén, és erősítheti a kutatási együttműködéseket a Duna-régióban.

Az együttműködési programok támogatása szempontjából is különös jelentőségű az a tény, hogy jövőre indul az Európai Unió 2027-ig tartó új kutatási és innovációs keretprogramja, a Horizon Europe (Horizont Európa).

Az Academia Europaea budapesti tudásközpontjának online nyitórendezvényét köszöntötte Freund Tamás, az MTA elnöke, Sierd Cloetingh, az Academia Europaea elnöke, valamint Lovász László, az AE Budapest Knowledge Hub tudományos igazgatója is. Az ezt követő tudományos konferencián a magyarországi intézmény négy fő programja köré szervezett előadásokat hallgathattak meg a résztvevők.

Forrás: MTA
Fotó forrása: Szigeti Tamás / MTA