BioKvíz 2.0 - Sejtszervecskék

2021.04.19.
BioKvíz 2.0 - Sejtszervecskék
Biológia érettségire készülsz? Szeretnéd az egyetemet felkészülten kezdeni? A hetente érkező Biokvízekkel folyamatosan tesztelheted tudásod, és bepillantást nyerhetsz az egyik alapozó tantárgyunk témaköreibe! Tarts velünk hétről hétre!

Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és az idei évben felvételizők számának jelentős növekedését látva, szeretnénk segíteni, elmélyíteni a sikeres egyetemi karrier megkezdéséhez szükséges alaptudást. Ehhez gyakorlásként hétről-hétre közzéteszünk egy kvízjátékot, amiben próbára teheted tudásodat, valamint további ismereteket szerezhetsz az aktuális témában. Az első kérdéssort ide kattintva találod!

Most a sejtszervecskéken a sor, mindent tudsz róluk?

Az eukarióta sejtek felépítése

Az eukarióta sejtek – szemben a prokariótákkal – legszembeötlőbb és talán legfontosabb tulajdonsága a kompartimentalizáció. A prokariótákban nem található a plazmamembrántól független (azzal nem kontinuus) membránrendszer. Az eukarióta sejtekben a plazmamembrán által határolt tér belső membránrendszerekkel elválasztott, különböző méretű és funkciójú terekre, sejtszervecskékre (sejtorganellumokra) tagolódik. Az azonos funkciójú terek, az azonos sejtszervecskék összessége kompartimentumot alkot. A sejtorganellumok saját membránjában és belső terében speciális folyamatok zajlanak, melyek számára megfelelő körülmények (pH, koncentrációviszonyok stb.) alakulnak ki, továbbá megfelelő komponensek állnak rendelkezésre: izolált és optimalizált reakcióterek jönnek létre.